نوای شور و حماسه با ارکستر سمفونیک صداوسیما

 
💢نوای شور و حماسه با ارکستر سمفونیک صداوسیما
 
 
بی تردید ارکستر سمفونیک صداوسیما یکی از مهمترین سرمایه‌های فرهنگی رسانه ملی است که دارای سابقه و تاریخ درخشانی است.
این ارکستر که همواره گلچینی از هنرمندان و بهترین‌های حوزه موسیقی بوده دارای پیشینه‌ای ارزشمند و قدمتی ماندگار بوده که در دوره‌های مختلف با فرازونشیب‌های زیادی مواجه بوده است.
در دوره‌ی تحولی اخیر این ارکستر مورد توجه جدی ریاست محترم سازمان دکتر جبلی قرار داشته که در اولین گام و در متن حکم ریاست جدید دفتر شعر و موسیقی و سرود بر لزوم تقویت آن تاکید داشته‌اند.
در عمل هم آنچه طی یکسال اخیر مشاهده شده، حمایت ایشان از این ارکستر و مجموعه دفتر شعر و موسیقی و سرود به ریاست دکتر علیرضا قزوه بوده و پس از سالها شاهد حضور رییس سازمان در جمع اعضای ارکستر در حین تمرین بودیم.
 
یکی از مهترین اتفاقات برای این ارکستر طی یکسال اخیر، خروج از پایتخت و اجرا در شهرستان‌ها بوده که ابتدا در شهر زیبای رشت و بزرگداشت میرزاکوچک خان جنگلی بود و اخیراً حضور در بندرعباس و اجرای موسیقی با رهبری سینا خیرآبادی در ساحل نیلگون خلیج‌فارس و آیین استقبال رسمی از ناوگروه ۸۶ نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران بر روی عرشه ناوشکن دنا بود.
در مراسم استقبال از ناوگروه ۸۶ نیروی دریایی ارتش ملقب به ناوگروه ۳۶۰ متشکل از ناوشکن تمام ایرانی دنا و ناوبندر مکران اعزامی به دور دنیا، که با حضور مقامات عالی‌رتبه لشکری و کشوری، خانواده‌های دریانوردان و وابستگان نظامی کشورهای دوست و همسایه اجرا شد، در ابتدا ارکستر به اجرای سرود مقدس جمهوری اسلامی ایران پرداخت و در ادامه دو قطعه حماسی «خورشید رخشان» و «اقوام ایران» را با اجرای گروه کر به رهبری سرژیک میرزاییان و خوانندگی مرتضی اکبرزاده اجرا و لحظات حماسی شورانگیزی رقم زدند که به طور زنده از شبکه یک سیما و شبکه استانی خلیج‌فارس پخش شد و بازتاب‌ خوبی در بین اهالی هنر و رسانه و مخاطبان داشت و نشان داد که این ارکستر و اجرای آن دارای جذابیت‌های خاصی است.
بنابراین تردیدی نیست که اهمیت و جایگاه این ارکستر بسیار بالاست و می توان از این ظرفیت برای رویدادها و برنامه‌های مهم ملی و بین‌المللی استفاده و شرایطی فراهم کرد که مردم ایران در جای جای کشور از نزدیک شاهد اجراهای خاطرانگیز آن باشند که می‌تواند تاثیرات زیادی در ایجاد شور و نشاط اجتماعی و خصوصاً تقویت باور ملی داشته باشد؛ و البته اجرا در کشورهای دیگر که بتواند در حوزه دیپلماسی فرهنگی تاثیرگذار باشد.
امیدواریم در دوره فعلی، با تداوم حمایت‌ها از سوی ریاست و مدیران ارشد سازمان شاهد تقویت این ارکستر، حل مشکلات معیشتی اعضا، نوسازی سازها و فراهم آوردن سایر امکانات باشیم تا همچنان به مسیر روشن و رو به رشد خود ادامه دهد.
مقالات مرتبط
اخبار
باکس نمایش
بالا